Trzy kwadranse z badawczą to cykl rozmów z naukowcami Politechniki Warszawskiej o projektach naukowych realizowanych w ramach grantów badawczych, uzyskanych w konkursach zorganizowanych w ramach realizacji projektu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”.
Każdy odcinek jest poświęcony jednemu projektowi, a cel takich spotkań to zapoznanie słuchacza z tematyką prowadzonych badań oraz przedstawienie ich praktycznego wymiaru.

W pierwszym odcinku Darek Aksamit, fizyk medyczny z Wydziału Fizyki PW rozmawia z dr inż. Agnieszką Siemion (również z Wydziału Fizyki PW), która kieruje zespołem złożonym z naukowców z PW i Centrum Nauk Fizycznych i Technologii(FTMC) w Wilnie. Grupa pracuje nad wykorzystaniem promieniowania terahercowego do zobrazowania fantomu tkanek zdrowych i zmienionych przez nowotwór. Badanie realizowane jest w ramach konkursu na granty badawcze FOTECH-1, zorganizowanego w ramach realizacji projektu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” na Politechnice Warszawskiej. Więcej o projekcie tutaj.
Podczas rozmowy w przystępny sposób wprowadzane są pojęcia związane z promieniowaniem terahercowym, wspomniane są problemy z generowaniem i detekowaniem takiego zakresu fal. Podkreślany jest również duży potencjał aplikacyjny tego niedocenianego obszaru promieniowania elektromagnetycznego, zwłaszcza w kontekście bardziej szkodliwego dla organizmów żywych promieniowania rentgenowskiego. Materiał dostępny jest w formie podcastu na popularnych platformach streamingowych, a całą transkrypcję można przeczytać tutaj.